Гідність праці

Слава Ісусу Христу!

Сьогодні ми поговоримо про невід’ємну частину нашого життя, а саме про працю, про те, як Церква дивиться на працю, що Церква говорить про умови праці, винагороду за працю та інші речі, які з цього випливають.

Насамперед, праця є покликанням. Бог, творячи людину на Свій образ і подобу, покликав людину до праці і вже після її сотворення дав їй заповідь турбуватися про все створіння, яке було створено довкола неї. Таким чином, людина отримала завдання управляти тими всіма ресурсами, які сотворив Бог раніше перед нею. Відповідно, праця - це не є лишень якась діяльність, яка дозволяє нам отримувати матеріальні прибутки, щоби мати достатні засоби для проживання чи якогось свого розвитку. Праця – це насамперед відповідь людини на Боже покликання. Праця – це розвиток нашого таланту та здібностей і наше постійне вдосконалення у цьому. Разом з тим, праця, звісно, є джерелом наших матеріальних доходів і соціальне вчення Церкви дуже чітко говорить про те, що наслідком людської праці є те, що людина може отримати у власність чи то якісь ресурси, чи то конкретні грошові засоби для свого матеріально достатку, для задоволення своїх базових потреб, а також потреб інтелектуальних, культурних, освітніх, духовних і так далі. Ба більше, Церква також говорить, що людина має право на заощадження, на те, щоби зберегти певний ресурс на якісь свої майбутні побажання чи потреби. І саме виходячи з цього, працедавці при вираховуванні розміру заробітної платні повинні розуміти, що працівник – це не просто штатна особа, яка отримує заробітну платню за виконання своєї роботи, а це насамперед людина, яка має право на справедливу заробітну платню, яка би дозволяла їй комфортно жити і розвиватися, а також отримувати освіту. 

Особливу увагу християнське суспільне вчення приділяє питанню гідних умов праці. Ще у першій так званій «соціальній» енцикліці – документі, який був виданий у 1891 році папою Левом ХІІІ – енцикліці «Rerum Novarum» йдеться про те, що працедавець повинен забезпечити працівника гідними фізичними і психологічними умовами праці для того, щоби праця була не просто виконанням якоїсь роботи чи поставлених завдань, але щоб працею людина також розвивалася. Відповідно, для цього потрібно створювати усі необхідні умови. Коли ми говоримо про працю, ми теж маємо на увазі справедливі відносини між працедавцем та працівником. Соціальне вчення Церкви говорить, що працівники мають право на страйк, на мирний страйк, щоби відстояти всі необхідні належні права. Більше того, починаючи з 1891 р. і до сьогодні, Церква говорить про важливість професійних спілок, які є виявом солідарності між працівниками, що працюють в одній і тій же сфері, заради того, щоби відстоювати і слідкувати за дотриманням прав один одного.

Таким чином, праця – це є відповідь на Боже покликання, це можливість людини розвиватися у тій чи іншій професійній сфері і також спосіб отримання матеріальної винагороди для придбання приватної власності. Працедавці зі свого боку повинні створювати всі необхідні умови заради того, щоби право кожного на працю було зреалізоване.



Остання зміна: пʼятницю 17 липня 2020 16:05