Економічна діяльність

Слава Ісусу Христу!

Сьогодні поговоримо про економіку, чи радше про ставлення Церкви до економічної діяльності. Метою економічної діяльності як такої є примножувати прибуток: кількісно і якісно. Сама по собі економічна діяльність є морально нейтральною, а вже моральна оцінка, чи ця діяльність є правильна чи не правильна, добра чи погана, буде залежати від конкретних дій конкретних осіб. Звідси є зв’язок між економікою і етикою, економікою і мораллю. Адже економічна діяльність – це є діяльність людей. 

Щоб на загал зрозуміти вчення Церкви про економічну діяльність, спершу зосередимося на конкретному вченні Церкви стосовно таких питань як багатство-бідність, гроші, прибуток, помноження прибутку. Багатство і бідність, каже Папа Лев ХІІІ, це те, що притаманне суспільству і, зрештою, мусить бути у суспільстві. Адже не кожен із нас має талант примножувати прибуток. Натомість, ті люди, які мають здатність генерувати цей прибуток, його створювати, вони зобов’язані цим прибутком ділитися, в тому і полягає моральний сенс багатства. Слід розуміти, що як таке багатство мені конкретно не належить. Якщо я володію великими матеріальними ресурсами, я зобов’язаний цими ресурсами поділитися з іншими, тому що тут діє принцип універсального призначення благ. 

Дуже часто багатство асоціюється з терміном «гроші». Знову ж таки, поняття «гроші» є морально нейтральними. Це інструмент, за допомогою якого ми обмінюємося якимись товарами, послугами. Моральній оцінці, натомість, підлягають способи, якими ми ці гроші заробляємо, витрачаємо чи робимо з ними якісь інші операції. В цьому контексті стає зрозумілою суть підприємницької діяльності – примножувати прибуток, але разом з тим, примноження цього прибутку є наслідком того, що підприємець виготовляє певний товар чи надає певну послугу, яку потребує суспільство. Підприємець зреалізовує свій хист, свій  талант, забезпечує конкретним певним продуктом чи послугою іншого і натомість отримує матеріальну нагороду. Тобто підприємницька діяльність – це своєрідний обмін ресурсами.
Отож, дивлячись на економічну діяльність з такої широкої перспективи бачимо, що вона не тільки слугує примноженню благ, але також слугує розвитку суспільства як такого. Більше того, якщо до різного способу економічної діяльності, чи це підприємницького, чи якогось іншого, ми підходимо з вірою, надією та любов’ю Христових учнів, як каже вчення Церкви, то така діяльність є також місцем поширення наших цінностей. Вона є новим способом євангелізації, а також місцем спасіння і освячення.



Остання зміна: пʼятницю 17 липня 2020 16:48